THE WEST AFRICAN EXAMINATIONS COUNCIL

Select the search type
 
  • Site
  • Web
Search
1
MEMBERS OF COUNCIL
 
  • Dr. D. Evelyn S Kandakai - Chairman of Council


2

(a) Representing The Gambia

  • Mr. Baboucarr Buoy
  • Alhaji. Alpha A. Khan
  • Mr Karamo S. Bojang
  • Mr.Momodou Lamin Tarro

(b) Representing Ghana

  • Mr. Jacob Kor
  • Mr. Enoch H. Cobbinah
  • Mr. H. Tackey
  • Prof. K. Osam
  • Mr. K. Awua-Peasah
  • Mr. S. Ofori-Adjei
  • Dr. Adam Tanko Zakariah

(c) Representing Nigeria

  • Mrs. Anne O. Okonkwo
  • Hajiya Fatima Abdulrahman
  • Dr. Laz Okafor
  • Mr. Sani Ibrahim
  • Dr. (Mrs.) M.O. Ajayi
  • Dr. (Mrs.) Josephine Oyebanji
  • Mr. Emmanuel Ikpi
  • Mr. Ajibade Peters

(d) Representing Sierra - Leone

  • Dr. Alhaji Mohammed Kamara
  • Mr. Solomon Fofona
  • Mr. Nabie Kamara
  • Mr. S.R. Sesay
  • Dr. (Mrs) Dele Sannoh

(e) Representing Liberia

  • Hon. (Mrs.) Hawah Goll-Kotchi
  • Hon. (Mrs) Tokunbo E. Lawrence
  • Mr. Darkpay Johnson Sr.
  • Prof. (Dr.) Saaim W. Naame
3 The Registrar - Dr. Iyi Uwadiae
4
Head Of Offices
V. Rev. S. N. Ollennu Accra , Ghana
Mr. P. B. M. Ndulu
Freetown, Sierra Leone
Mr. J.Y. Gayvolor Snr.
Moronvia, Liberia
Mr. Olutise Isaac Adenipekun Lagos , Nigeria
Mr. Pateh Bah Banjul , The Gambia

 

5

Heads of Divisions (Nigeria National Office)
Mr. O.I. Adenipekun
Head of National Office
Mrs. B.A. Ojeleye
Director of Finance
Mrs. F.N. Iweha-Onukwu
Ag. Head (Test Administration)
Mr. P.E. Areghan
Ag. Head (General Administration)
Mr. K.B. Ola
Ag. Head (Test Development)
Mr. M.O. Omoregie
Ag. Director (Computer Services)

 

6

 Head of Departments/Sections/Units

HNO's Office
 
Dr. O.F. Dacosta
Works Department
Mr. D.C. Ogbonna Security Printing Department

Public Affairs Department
Mr. S.O.O. Ojo Esq. Legal Department

FINANCE  
Mr. J. S. Obebe Treasury
Mr. D.O. Omofoyewa
Account & Branches
Mr. G.A. Anyahuru
Expenditure

TEST ADMINISTRATION
Mr. H.S.A. Osindehinde School Exams Dept
Mrs. O.O. Oyewole Scripts Room
Mr. O.A. Awolola
Private Candidate Exams Dept
Mr. S.T. Babajide Security Exam. Co-ord.
Mr. A.O Falua Examiners' Records

TEST DEVELOPMENT

Mr. B.A. Fadahunsi
Aptitude Test Dept.
Mrs. C.O. Agwu Controller Science Dept
Mr. J.N. Idama
Controller (P. E. D)
Mrs. Y.R.A. Oyediran
 Controller Languages
Mr. A. P. Oyejide
Controller MTSD
Mrs. T.O. Danjuma
ABHSD

GENERAL ADMINISTRATION  
Dr. A.O. Adedeji
Clinic
Mr. A. Faboro HRMD
Mr. J.R. Adebayo Meetings Unit

COMPUTER SERVICES  
Mrs. O.O. Atekoja
Systems Dept
Mr. F.A. Adewale
Production Control Dept
Mrs. O.A. Ajayi
Operations Dept
Mr. D.O.C. Ifeachor
e-Facility Dept
Alhaji A.B.G. Olorunnisola
Programming Dept
 
ZONAL COORDINATORS
Mr. M.M. Ikhina
Jos
Mr. H. O. Ubaka Port Harcourt
Mr. Y.D. Ari Abuja
Mr. N.O. Kasali Owerri
Mr. R.A. Umanah
Uyo
Mrs. E.N. Onodu Benin
Mr. J.N. Nnaji Enugu
Mr. S.O. Awokunle
Ibadan
Mr. J.A. Ogunyale Sokoto
Mr. F.M. Gaiya Kaduna
Mr. I.E. Ojo Ikeja

 

 
BRANCH CONTROLLERS
1. Mr. A. Adebolu Yenagoa
2. Mr. A.A. Okelezo Calabar
3. Mrs. H.I. Ifeachor Asaba
4. Mr. S.D. Kum Kano
5. Mr. J.O. Oke Ilorin
6. Mr.G.S. Dandak Minna
7. Mr. M.O. Bakare Akure
8. Mr. I.I.A. Igwe Awka
9. Mr. S.P. Audu Bauchi
10. Mr. A.D. Oluwafemi Osogbo
11. Mr. M.O. Ogunyomi Abeokuta
12. Mrs. F. Bawa Kastina
13. Mr. J. Zakka Makurdi
14. Mr. D.E. Enomah Ado Ekiti
15. Mr. L. Okonkwo Umuahia
16. Mr. A.J. Dangut Yola
17. Mr. S.D. Kum Kano
18. Mr. R.O. Iroh Abakaliki

OFICERS-IN-CHARGE  
1. Mr. J. O. Ibitoye Ikorodu Satellite Office
2. Mr A.W. Amode
3. Mr. A. Zakariya'u
Ojo Satellite Office
Maiduguri Office
   
Powered by